technika refleksyjnej proaktywacji

Człowiek - tak jak zwierzęta - uczy się przez doświadczenie. W odróżnieniu od zwierząt ludzie mogą także uczyć się na podstawie własnych refleksji i nie chodzi tutaj o wkuwanie czegokolwiek na pamięć. Refleksje to swobodne skojarzenia, myśli, alternatywne rozwiązania, które przychodzą nam do głowy w następstwie konkretnego przeżycia, jako element nabywanego doświadczenia. Z doświadczeń można wyciągać dużo, mało albo wcale. Najczęściej człowiek zdobywa mało: przede wszystkim pamięć emocji (im silniejsze emocje tym lepiej są zapamiętywane i kojarzone z danym wydarzeniem), stereotypy, wspomnienia i refleksje.

WSPOMNIENIA I REFLEKSJE: jeśli pojawia się w twej głowie taka myśl, że w danej sytuacji należało zachować się inaczej, postąpić w alternatywny sposób to jest to refleksja - rzecz niezwykle cenna. Uruchamia ona naturalny potencjał, może być akceleratorem zmiany i źródłem rozwoju...
Czy kiedykolwiek miałeś refleksję, że należało postąpić inaczej, czułeś złość (i to złość na siebie) za to, że oddałeś kontrolę, zgodziłeś się na coś, przepuściłeś okazję, nie rozwinąłeś skrzydeł? Taka sytuacja najczęściej zostaje w naturalny sposób zapomniana, czasami jej wpływ jest po prostu negatywny: obniża samoocenę i nastrój. Celem ludzkiego myślenia nie jest jednak obniżanie własnej samooceny ani negatywne oddziaływanie na nasz nastrój - byłby to absurd. Ludzie myślą przede wszystkim po to, by przygotować się mentalnie do kolejnego, bardziej skutecznego działania. Myślenie jest rozwojowe i ma wielką przyszłość. Aby wyciskać z doświadczenia jak najwięcej i budować swoje postawy oraz działania w tą stronę, która jest dla Was najbardziej pożądana i atrakcyjna same myśli mogą nie wystarczyć. Konieczne jest by przejść od refleksji do realnego działania. W tym względzie pomocna będzie Technika Refleksyjnej Proaktywacji, która przebiega kilkoma etapami:

ETAP 1 - refleksja
ETAP 2 - decyzja
ETAP 3 - poszukiwania
ETAP 4 - aktywizacja

W skrócie Technika Refleksyjnej Proaktywacji polega na aktywnym poszukiwaniu w swoim otoczeniu i w swoim życiu podobnych sytuacji do tej, która była źródłem refleksji. Jest to nastawienie swojego myślenia i przygotowanie organizmu do zachowania zgodnego z zachowaniem, którego sami od siebie oczekujemy. Dzięki aktywnemu poszukiwaniu określonych sytuacji i gotowości do określonych reakcji, przechodzimy swoisty trening. W ten sposób uczymy się nowego, pożądanego zestawu zachowań, który z czasem ulega automatyzacji i staje się coraz bardziej naturalny. Osiągamy stan pożądany, następuje nasz rozwój. Dzięki temu każdy może podejmować świadomą decyzje jaki być i być taki, jaki chce.
(...)
Copyright by Stanisław Leśniak